جزئیات مقررات تازه صدور ویزای آمریکا برای ایران و پنج کشور دیگر

برای ایرانیانی که قصد مسافرت به امریکا را دارند جزئیات منتشر شده زیر می تواند مفید باشد
ایالات متحده از روز پنجشنبه 29 ژوئن قوانین جدید منع مسافرت را اجرایی کرد که دارای محدودیت هایی برای شهروندان ایران و پنج کشور دیگر است .

طبق دستور العمل جدید که جزئیات آن هنوز منتشر نشده ولی خبرگزاریهای رویترز و آسوشیتد پرس که به آنها دسترسی یافته اند می نویسند: شرایط قابل قبول برای اخذ ویزا برای شهروندان این شش کشور داشتن بستگان نزدیک از جمله پدر و مادر، برادر و یا خواهر و فرزند خردسال و یا بالغ، همسر و یا نامزد و عروس و داماد  ساکن قانونی آمریکا و یا وابستگی کاری و تحصیلی است.

اما سایر بستگان، از جمله عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان آنها، پدربزرگ، مادر بزرگ و نوه جزو فامیل دور محسوب شده و شهروندان این شش کشور نمی توانند از طریق آنها برای ویزای توریستی اقدام کنند.


این فرمول فامیلی درباره پناهندگانی که از این شش کشور قصد دارند به آمریکا بیایند نیز اعمال می شود.

رابطه کاری و تحصیلی قابل پذیرش نیز داشتن مدارک رسمی معتبر تعیین شده است و متقاضیان باید ثابت کنند مدارک صرفا برای دور زدن مقررات تهیه نشده است.

بر اساس دستورالعمل جدید، دانشجویان، اساتید دانشگاه و خبرنگاران که دعوت نامه رسمی یا قرارداد کاری دارند، شامل این محدودیت نیستند.

برعکس قبل که پیش اجاره هتل و محل اقامت می توانست عاملی برای کسب ویزا باشد، درباره شهروندان این شش کشور دیگر اعمال نمی شود.

دستور العمل جدید بعد از آن صادر شده که دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه اجازه داد تا رسیدگی به شکایت ها درباره فرمان اجرایی دوم پرزیدنت ترامپ، بخش هایی از این فرمان، اجرایی شود.

آسوشیتدپرس نوشته اگر شهروندان این شش کشور «روابط قبلی» با آمریکا داشته باشند، مقام های ارشد کنسولگری آمریکا می توانند استثناهایی برای این شهروندان قائل شوند.

دستورالعمل وزارت خارجه از ساعت ۸ شب پنجشنبه 29 ژوئن 2017 به وقت واشنگتن به اجرا در آمده است.

استثناها

مأموران کنسولی یا مرزبانی آمریکا اختیاراتی دارند که براساس آن می توانند آن دسته از اتباع این شش کشور که شامل موارد فامیل نزدیک یا کار و دانشجویی نیستند را مستثنی کنند و به آنها ویزا بدهند. چنین افرادی که در زیر می آید از ممنوعیت ویزا معاف شده اند:

- افرادی که برای مدتی طولانی قبلا مجوز کار، تحصیل و دیگر فعالیت های بلند مدت در آمریکا را داشته اند و اکنون خارج از آمریکا هستند.

- شهروندان این شش کشور که تابعیت یک کشور دیگر و گذرنامه معتبر آن کشور را دارند .

- شاغلان کسب و کار عمده که جلوگیری از ورود آنها به آمریکا به تعهدات شان ضربه می زند.

- افرادی که برای دیدار با یکی از اعضای خانواده قصد ورود به آمریکا دارند و جلوگیری از ورود شان می تواند ایجاد دشواری کند.

- اگر متقاضی نوزاد، کودک یا افراد نیازمند به مراقبت پزشکی است.

- شهروندان این شش کشور که توسط دولت آمریکا یا از جانب دولت استخدام شده اند و به آمریکا خدمات می دهند.

 
 
 
 
آدرس:
Starrbäcksgatan 23
T Duvbo, Sundbyberg
 
تلفن:
08 – 28 64 24
 
ایمیل:
info@ettehadieh.org