کتاب زندگی‎نامه دکتر «آزاده طبازاده»، دانشمند ایرانی ساکن امریکا به نام «کارگاه آسمان»، با اقبال گسترده مواجه شده است. این کتاب که سال گذشته توسط نشریه «کرکس ریویوز» به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های سال معرفی شد، شرح دوران پر تلاطم روزهای پس از انقلاب ۵۷ در ایران، تظاهرات مردم، فرار شاه، کشتار میدان «ژاله»، اجباری کردن حجاب و شرح تغییراتی است که به تدریج بر جامعه سیاسی ایران سایه افکند و منجر به مهاجرت نخبگان شد.

آزاده طبازاده دکترای فیزیک- شیمی از دانشگاه «یو.سی. ال.ای»(UCLA) دارد و بالا‌ترین نشان دولتی به ارزش نیم میلیون دلار را به عنوان دانشمند برجسته‌ امریکا دریافت کرده است. او سال ۲۰۰۱  بزرگ‌ترین جایزه علمی «انجمن ژئوفیزیک» این کشور را کسب کرد و بعد به عنوان محقق سازمان «ناسا»، به عنوان یکی از 10 دانشمند برجسته ایالت متحده معرفی شد. «ایران‌وایر» از این دانشمند ایرانی پرسیده است:

Read more ...


آزیتا راجی سفیر سابق آمریکا در سوئد است. او نخستین ایرانی-آمریکایی بوده که سفیر آمریکا شده است. به گفته راجی، «ایالات‌متحده به‌دست مهاجرین بناشده است. تنوع ما را قوی‌تر می‌کند». راجی در سال ۱۹۶۱ در تهران متولد شد. خانواده او پس از انقلاب اسلامیِ سال ۱۹۷۹ از ایران مهاجرت کردند.

Read more ...

 

هفتمین جایزه بیتا در دانشگاه استنفورد به ایرج پزشک‌زاد تعلق گرفت

آشنایی با بیتا دریاباری، بانوی ایرانی که ۸ میلیون دلار برای توسعه ادبیات فارسی کمک کرد
چندی پیش این خبر منتشر شد که یک بانوی نیکوکار ایرانی در راستای توسعه دوره‌های زبان و ادبیات فارسی، ۱.۵ میلیون دلار به یک دانشگاه مطرح آمریکایی کمک کرده است.

Read more ...

 


دکتر نیایش افرشدی فیزیکدان ایرانی برنده جایزه کیهان شناسی بوکالتر شد

Read more ...

 


آيدين آغداشلو، نقاش ایرانی، نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه را دریافت کرد.

Read more ...