رویدادها

درخواست از سازمان ملل برای آزادی بی قید و شرط گلرخ ابراهیمی


جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ برابر با ۲۰ آپریل ۲۰۱۸
دو موسسه «Freedom Now» و «Dechert LLP» فعال در زمینه حقوق بشر به نیابت از گلرخ ابراهیمی ایرایی نویسنده و فعال حقوق‎ بشر زندانی که در اعتصاب غذا بسر می‎برد دادخواستی فوری برای آزادی بی‎قید و شرط او به سازمان ملل ارائه داد‌ه‎اند.
در این دادخواست خطاب به اعضای کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل آمده بازداشت گلرخ ابراهیمی مصداق نقض اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین نقض حقوقی مدنی و سیاسی شهروندان است و تاکید شده از آنجا که او در اعتصاب غذا بسر می‎برد و سلامت‎اش در خطر است باید هرچه سریع‎تر برای آزادی این زندانی اقدام کرد.
کیت بارت مسئول حقوقی موسسه  Freedom Now گفته دولت ایران همچنان به روند بازداشت‌های غیرقانونی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر از جمله حق آزادی بیان ادامه می‌دهد و اکنون جان گلرخ ابراهیمی در خطر است و اعتصاب غذا سلامت جسمی او را به شدت ضعیف کرده است.


مدیر این موسسه خواستار آزادی بی‎قید و شرط گلرخ ابراهیمی شده و تاکید کرده مطمئنم که کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل این دادخواست را پیگیری خواهند کرد.
گلرخ ایرایی فعال مدنی از آبان‌ماه ۹۵ برای گذراندن ۶ سال حکم حبس در زندان بسر می‌برد.
کشف حجاب و ترویج بی‌حجابی از طریق گذاشتن عکس‌های بدون روسری در کنار همسرش در فیس‌بوک، مخالفت با مجازات غیرانسانی قصاص، امضای بیانیه‌هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی بخشی از فعالیت‌هایی است که در حکم دادگاه به عنوان مصداق اتهامات و فعالیت‌های ضد امنیتی گلرخ ایرایی آمده است.
آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز فعال دانشجویی و حقوق بشر است که هم اکنون برای گذراندن ۱۹ سال حکم در زندان رجایی‌شهر محبوس است. او در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است. قاضی پورعرب رئیس شعبه ۵۴ دادگاه همچنین حکم ۴ سال حبس تعلیقی صادقی را که پس از وقایع انتخابات سال ۸۸ صادر شده بود لازم‌الاجرا کرد و به این ترتیب آرش صادقی به ۱۹ سال حبس محکوم شد.
همچنین چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز دوشنبه، ۲۸ اسفند، با انتشار بیانیه‌ای، خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی شدند. آنها در مورد گزارش‌هایی که خبر از ضرب ‌و شتم  این دو زندانی سیاسی در بازداشت می‌دهد ابراز نگرانی عمیق کردند. این چهار کارشناس سازمان ملل نوشته‌‌اند که تلاش کرده‌اند با مقام‌های رژیم ایران درباره‌ی وضعیت آتنا دائمی و گلرخ ایرایی گفتگو کنند اما به نتیجه نرسیدند. آنها یادآور شده‌اند که پرونده‌های آتنا دائمی و گلرخ ایرایی نمونه‌هایی هستند از رویه‌ی مداوم آزار و اذیت، ارعاب و حبس کسانی که در دفاع از حقوق بشر و حمایت از زندانیان عقیدتی در ایران فعالیت می‌کنند.
برگرفته از کیهان لندن